Posted on: 9 lutego 2020 Posted by: Redakcja Suplime Comments: 0
jakie witaminy na stawy

Dobre samopoczucie człowieka nieodłącznie związane jest ze zdrowiem i sprawnością. Gdy coś nas boli lub jakiś narząd staje się mniej wydajny, odczuwamy dyskomfort. Przez to, możemy też gorzej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Takiego stanu doświadczamy często wtedy, gdy zaczynają doskwierać nam dolegliwości związane z układem ruchu. Ból stawów jest jedną z tych, a trzeba podkreślić, że występuje powszechnie – zarówno u osób starszych, jak i młodych. Potencjalnych przyczyn jest wiele – od wrodzonych nieprawidłowości, poprzez przeciążenie sąsiadujących ze stawami struktur takich jak ścięgna, wiązadła czy torebka stawowa, aż po poważne choroby stawów – toczeń rumieniowaty układowy lub reumatoidalne zapalenie stawów.

 

Co pomoże na ból stawów?

Wśród doraźnych metod radzenia sobie z bólem stawów trzeba przede wszystkim wymienić dedykowane środki przeciwbólowe w postaci tabletek oraz maści. Ulgę przynoszą również plastry z substancjami aktywnymi o działaniu przeciwzapalnym, rozgrzewające lub chłodzące. Ich zaletą jest wygoda stosowania – wystarczy przykleić i można o nich zapomnieć na dłuższy czas. Natomiast popularne domowe sposoby na ból stawów to zimne lub ciepłe okłady, kompresy, a także kąpiele z dodatkiem soli uzdrowiskowej (bocheńska, iwonicka) czy ziół (np. szałwi). Jednak pełne rozwiązanie problemu powtarzających się dolegliwości stawowych wymaga z pewnością dodatkowych działań. Nierzadko będą do ćwiczenia służące utracie wagi lub rehabilitacja. Czasami niezbędna będzie diagnoza lekarza i zastosowanie odpowiedniej kuracji. W ramach wspomagania stawów warto też wprowadzić do diety konkretne produkty spożywcze lub suplementy.

 

jakie witaminy na stawy

Jakie witaminy wzmocnią stawy?

Dieta dostosowana do potrzeb organizmu oferuje możliwość pozbycia się wielu nieprzyjemnych objawów. Oczywiście najbardziej wskazane byłoby, aby na początku te potrzeby właściwie zdiagnozować np. za pomocą badania krwi. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego czasami trzeba wsłuchać się w to, jakie wskazówki daje nam organizm. Jeżeli często odczuwamy bolesność stawów, warto wprowadzić do swojego jadłospisu produkty spożywcze zawierające konkretne witaminy. Na stawy może pomóc też ich rozsądna suplementacja.

Witamina D na stawy

Witamina D rewelacyjnie wspomaga stawy czy pracę mózgu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że może być również przydatna w przypadku odczuwanego bólu stawów. Do niedawna witamina D była zalecana przede wszystkim małym dzieciom. Obecnie świadomi lekarze coraz częściej polecają ją osobom dorosłym, gdyż w naszej szerokości geograficznej i przy trybie życia większości współczesnych ludzi organizm ma problem z wyprodukowaniem jej odpowiedniej ilości. Dlaczego witamina D może mieć dobry wpływ na kondycję naszych stawów? Przede wszystkim, wykazuje ona działanie przeciwzapalne. Liczne publikacje naukowe z ostatnich lat wskazują na to, że właściwa suplementacja witaminą D może chronić stawy przed pojawieniem się stanu zapalnego w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Naturalnym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie – śledzie, łosoś czy makrela. Mniejsze ilości witaminy, ale wciąż znaczące można znaleźć w serze żółtym, jajach oraz mleku. Jeżeli nie jadasz dużych ilości ryb, nie spędzasz większości dnia na słońcu, warto rozważyć zakup suplementu z witaminą D. Przyjmując witaminę w formie suplementu dobrze jest pilnować zalecanej dawki, ponieważ długotrwałe przedawkowywanie może szkodzić zdrowiu.

Witamina C – sprzyja regeneracji chrząstki

Niemalże każdy zdaje sobie sprawę z tego, że witamina C posiada szereg zdrowotnych właściwości. Chętnie łykamy ją w postaci suplementu, gdy zaczyna brać nas przeziębienie. Wiele świadomych osób stosuje ją również w celu wzmocnienia układu krwionośnego, a niektórzy decydują się na wprowadzenie jej do diety ze względu na korzystny wpływ na urodę (witamina C jest silnym przeciwutleniaczem). Nie wszyscy jednak wiedzą, że ma ona również pozytywny wpływ na kondycję stawów. Dzięki witaminie C możliwa jest produkcja kolagenu – ważnego budulca naszego organizmu, w tym chrząstki stawowej. Dostarczanie odpowiedniej dawki witaminy C, czy to w diecie czy z pomocą suplementacji, wspomaga regenerację chrząstki i hamuje jej zanik. Ponadto, właściwości przeciwzapalne witaminy C, które doceniamy w przypadku różnego rodzaju infekcji, okazują się przydatne w przypadku profilaktyki stanów zapalnych stawów. Oczywiście nie powinny o niej zapominać osoby, które zostały już dotknięte tego typu dolegliwością, ponieważ ma ona szansę złagodzić dolegliwość. Witamina C jest bezpieczna w stosowaniu, ponieważ organizm dobrze radzi sobie z wydalaniem jej nadmiaru. Bardzo duże dawki witaminy mogą wywołać dolegliwości żołądkowo-jelietowe, a regularne ich przyjmowanie sprzyja powstawaniu kamieni w układzie moczowym oraz nerkach. Nie zdarza się to często, a przy racjonalnej suplementacji nie powinno się to zdarzyć. Witaminę C znajdziemy też w wielu łatwo dostępnych produktach spożywczych: czarnej porzeczce, dzikiej róży, natce pietruszki, papryce, szpinaku i naturalnie w cytrusach.