Posted on: 4 kwietnia 2020 Posted by: Redakcja Suplime Comments: 0
pierwsze posiłki dla niemowlaka

Pierwsze posiłki są prawdziwą przygodą dla niemowlaka oraz jego rodziców. Dla malucha to okazja do poznania nowych smaków, konsystencji i zapachów. Natomiast dla młodych rodziców może być to kolejne wyzwanie, które rodzi liczne pytania o najlepszy możliwy przebieg tego etapu. Jednak nie ma co denerwować się na zapas. Zachowajcie spokój i rozszerzajcie dietę dziecka małymi kroczkami. Na początku nie muszą być to pełne posiłki. Przy pierwszych próbach nie chodzi wcale o napełnienie brzuszka, a o zapoznanie pociechy z innymi pokarmami niż mleko oraz o wstępne rozeznanie jakie produkty jej służą, a z którymi lepiej wstrzymać się jakiś czas. Do pierwszych posiłków niemowlaka warto nastawić się entuzjastycznie. Nie przejmujcie się, gdy będzie wypluwać jedzenie, zamykać buzię w proteście czy też testować nowe potrawy paluszkami. To wszystko cenne doświadczenia, których nie trzeba powstrzymywać. Nie warto też frustrować się chwilowym bałaganem. Pozytywne podejście pozwoli na stworzenie przyjemnych skojarzeń z jedzeniem.

Pierwsze posiłki malucha – na początku warzywa czy owoce?

Rozszerzanie diety o pokarmy stałe można rozpocząć między 17. a 26. tygodniem życia malucha (5-7 miesiąc). Najlepiej byłoby, gdyby pierwsze posiłki dla niemowlaka były przygotowane z warzyw. Obfitują one nie tylko w witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego rozwoju małego człowieka, ale też w błonnik wspomagający procesy trawienne i regulujący częstotliwość wypróżnień. Gotowane warzywa są lekkostrawne, dzięki czemu nie przeciążają wrażliwego układu pokarmowego malucha. Warzywa smażone lub też przygotowane z dodatkiem większej ilości tłuszczu mogą zaszkodzić niemowlęciu. Natomiast surowe warzywa takie jak marchewka lepiej podawać jako drugie w kolejności, gdy już organizm przyzwyczai się do łatwo przyswajalnych gotowanych papek.

Pierwsze warzywa dla niemowlaka

  • 🥕 marchewka
  • 🧡dynia
  • 🥦brokuły
  • 🥔ziemniak
  • 💚kabaczek

Pierwsze owoce dla niemowlaka

Jeżeli macie już pierwszy posiłek niemowlaka za sobą, napiszcie koniecznie w komentarzu co to było i dlaczego wybraliście akurat ten produkt!

Jak przygotowywać pierwsze posiłki dla niemowlaka?

Pierwsze warzywa w diecie dziecka powinny być gotowane na miękko bez dodatku soli i innych przypraw. Marchewkę czy ziemniaki trzeba cieniutko obrać przed wrzuceniem do wrzątku. Ugotowane warzywa trzeba zblendować na papkę i w takiej formie podać je maluchowi. W przypadku owoców – można podać je na surowo po wcześniejszym rozdrobnieniu na tarce. Jeżeli dziecko ma wrażliwy brzuszek – można zacząć też od duszonych owoców podanych w formie musu.